روایت کورش ادیم از " لبخند شاعر "

۰۳ اردیبهشت ۹۸
کتاب «لبخند شاعر» مجموعه‌ای از ۱۳۸ عکس‌ است که کورش ادیم عکاس معاصر از لحظه لبخند زدن شاعران معاصر ایران ثبت کرده است و در نمایشگاه کتاب تهران ۱۳۹۸ عرضه می‌شود.

«لبخند شاعر» کتابی شامل پرتره‌هایی است که از شاعران در حال لبخند زدن گرفته‎شده. این پروژه درسال ۱۳۹۵ انجام شد و طی آن استودیویی در حیاط یک بنای قدیمی برپا شد و با یک زمان بندی وطی حدود سه ماه با دعوت از شاعران لحظاتی از لبخندزدن آنها به ثبت رسید و درنهایت در این کتاب لبخند ۷۰ شاعر به تصویر کشیده‌ شد.
این عکاس که چاپ و انتشاردو کتاب شعر نیز در کارنامه او دیده می شود درباره علت پرداختن به موضوع لبخند و پیوند آن با شاعران می گوید: وقتی از شعر صحبت می‌کنیم همه به یاد شمع، حزن، اندوه و اشک می‌افتند ولی من سعی کردم لبخند شاعری که حزن یک ملتی را در سینه دارد، در قالب عکس نشان دهم. من در این عکس‌ها شاعر را به عنوان سمبل شادی یک جامعه نشان می‌دهم که در کنار سختی‌ها لحظات پرنشاطی هم دارد.

کورش ادیم تاکید کرد: این کتاب اگرچه تصویر تعداد قابل ملاحظه ای از شعرا  را در بر می‌گیرد ولی به دلیل اینکه پرتره‌ای از همه شاعران معتبر در قید حیات نیست قطعا کتاب کاملی نخواهد بود. تاسف من این است که پرتره‌ای از برخی شاعران خوب در این کتاب وجود ندارد اگرچه ممکن است این امر زمینه‌ساز تولید و تدوین جلد دوم کتاب هم شود. من دوست داشتم عکسی از شاعرانی چون احمدرضا احمدی، علی باباچاهی، یدالله رویایی و … در این مجموعه داشته باشیم اما به دلایل متعدد امکان عکس‌ گرفتن از آنها میسر نشد.
کورش ادیم با اشاره به اینکه انتخاب شاعران این مجموعه برعهده شورای مشورتی بوده است، افزود: تمام سعیم این بود که شاعران از نسل‌های مختلفی باشند و بر همین اساس از شاعران زیر ۳۰ سال هم که کتاب معتبر و شعرهای خوبی داشتند برای گرفتن پرتره دعوت کردم.

او درباره ارایه عکس‌ها در قالب نمایشگاه نیز بیان کرد: ناشر این کتاب بسیار علاقه‌مند است که پرتره شاعران در ایران وکشورهای خارجی هم به نمایش درآید اما تحقق این امر نیاز به جذب اسپانسرو تامین منابع مالی دارد و شاید با انتشار این کتاب بتوانیم برخی از افراد را راغب کنیم تا عکس‌ها به شکل نمایشگاه هم عرضه شود.
وی در پایان تصریح کرد:‌ این عکس‌ها صرفا عکس‌هایی است که لبخند شاعر را نشان می‌دهد و قطعا جزو بهترین عکس‌های پروژه من نیست. من عکس‌هایی دارم که شاعر مشغول انجام کاری است و پرتره فقط رخ هنرمند را نشان نمی‌دهد یا پرتره های محیطی که به لحاظ زیبایی‌شناسی قابل توجه تر از پرتره‌های لبخند هستند.
کتاب " لبخند شاعر " در۱۵۶  صفحه و ۱۳۸ عکس در قطع خشتی ۲۳ در ۲۲cm به قیمت ۸۵ هزار تومن شومیز و ۹۵ هزار تومن با جلد سخت توسط نشر " ورا " روانه بازار کتاب شده است .